روغن ترمز و مخزن آن

سیستم ترمز خودرو نقش اساسی در حفاظت از جان سرنشینان خودرو دارد. یکی از قطعات سیستم ترمز ماشین­هایی مانند پژو 206 تیپ 5، روغن ترمز و مخزن آن می­باشد. روغن ترمز یک سیال غیرقابل تراکم است که نیروی وارده بر پدال ترمز را به سیستم ترمز که شامل لنت و دیسک­ها می­باشد، منتقل می­سازد. روغن ترمز می­تواند بر پایه گلیکول در خودرو­های دارای ABS و سیلیکون در سیستم­های بدون فناوری ABS باشد. بر اساس اقلیمی که محل زندگی دارد، نسبت به تعویض روغن ترمز اقدام می­شود. در مناطق مرطوب هر سال و در مناطق خشک هر دوسال، یک­بار این عمل انجام می­گردد. مخزن روغن ترمز می­تواند به ترمزگیری کمک کند و متوقف شدن خودرو را آسان­تر نماید. این مخزن، محفظه­ای از جنس پلاستیک و یا فلز(در خودرو­های قدیمی) می­باشد. درب مخزن پلاستیکی بسیار راحت­تر از نوع فلزی آن باز و بسته می­شود. مخزن روغن ترمز تیپ پنج در جلوی خودرو، در مجاورت پدال ترمز و روی بوستر قرار دارد.

روغن هیدرولیک

جابه­­جایی و چرخش فرمان در خودرو­های جدید نسبت به گذشته بسیار راحت شده است. این امر به دلیل استفاده از روغن هیدرولیک است؛ در واقع مانند روغن ترمز، نقش آن منتقل نمودن قدرت است که از عوامل جریان و فشار بهره می­برد. همچنین وظیفه آن روان ساختن کار قطعات در یک سیستم هیدرولیک می­باشد. در صنایع دیگر مانند جک­ها و یا جرثقیل از این سیستم استفاده می­شود. روغن هیدرولیک می­تواند از نوع روغن نفتی و روغن هیدرولیک سنتتیک می­باشد. از ویژگی­های یک روغن هیدرولیک مناسب می­توان به ضد رطوبت بودن آن و نقطه جوش بالا و مقاومت در برابر خوردگی نام برد. در خودروهایی مانند پژو 206 تیپ 5 که از سیستم هیدرولیک در فرمان خود بهره می­برد، روغن هیدرولیک در مخزنی به شکل استوانه که نزدیک به تسمه هیدرولیک است، تعبیه شده است. درب منبع روغن هیدرولیک دارای یک گیج می­باشد که پس از باز نمودن آن به سطح روغنی که به آن آغشته شده، توجه کنید. سطح HOT یا MAX برای خودروی روشن و سطح COLD یا MIN برای خودرو در حالت خاموش می­باشد. اگر قصد تعویض روغن را دارید برای این کار، پس از باز نمودن درب منبع روغن هیدرولیک تیپ پنج، به رنگ روغن هیدرولیک آغشته به آن توجه کنید. بعد از بررسی رنگ و نیاز به تعویض روغن، در تعمیرگاه بعد از تعویض آن برای خودروی روشن تا سطح HOT یا MAX و برای خودروی خاموش تا سطح COLD یا MIN روغن به درون مخزن بریزید.

پلیمر خودرو

ترموپلاستیک یکی از انواع مواد پلیمری هستند که در تولید بسیاری از بخش­های مختلف خودرو به­کار می­رود. این مواد مزیت­هایی مانند ارزانی، سبکی و تولید راحت­تر نسبت به فلزات دارند. وزن سبک­تر قطعات خودرو به کاهش میزان مصرف سوخت می انجامد و علاوه بر صرفه جویی در کاهش آلودگی هوا نقش مهمی دارد. در واقع اگر قطعات پلیمری وجود نداشتند، خودرو­های امروزی نمی­توانستند از سرعت و فناوری بالا برخوردار باشند. بسیاری از قطعات خودرو مانند سیستم تعلیق و زیربند، سیستم روغن­کاری و گیربکس، انواع ضربه­ گیرها، سیستم ترمز و… از جنس پلیمر(لاستیک و پلاستیک) می­باشد. بنابراین خرید قطعات پلیمر خودرو تاثیر به­سزایی در صرفه­ جویی در هزینه­ها و حفاظت از محیط زیست به همراه خواهد داشت.دیدگاهتان را بنویسید